marka tescil belgesi

Marka, patent, marka tescili, patent tescili ve tasarım tescili Nedir?

Marka

Ürün ve Hizmetleriniz ile ilgili kötü niyetli kişi veya kuruluşların sizin elde ettiğiniz başarıyı kullanması, itibarınızdan istifade edip isminizi taklit etmesini önlemek için MARKA TESCİLİ ile kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Marka tescili bir firmanın ticari faliyetini devamı için en önemli unsurlardandır.

Marka Tescili

Marka Tescili , Bir ürün ve/veya hizmet sunan/üreten firmanın, ürün veya hizmetinin isim,slogan,logo,ürün ambalajı gibi kendine ait değerleri kanunlar çerçevesinde,tekel hakkı sağlayacak şekilde koruma altına almasıdır. Bu bağlamda marka tescili bir firmanın ticari varlığının geleceği için vazgeçilmezidir.

Marka Araştırma

Marka Araştırma ; Marka örneğine göre uzman tarafından marka ön araştırılmasının resmi marka veri tabanında yapılması ve marka tescil sürecini olumlu/olumsuz etkileyecek risk analizinin sunulması ile Marka Tescili ne minumum risk ile başlanmasıdır.

Marka İzleme

MARKA İZLEME; Türk Patent Enstitüsünü tarafından aylık olarak yayımlanan resmi marka bülteninin taranması ve marka uzman değerlendirmesi sonrasında ticari değerinize risk teşkil edecek şekilde benzer görülen markaların tespit edilmesi ve talep etmeniz halinde tespit edilen markaların tesciline itiraz edilmesi hizmetinin verilmesidir.

Marka Yurtdışı

Marka Tescil başvurularından doğan haklar sadece tescil edildiği ülkede lokal olarak hüküm ifade etmektedir. Diğer ülkelerde koruma çeşitli yurtdışı marka başvuru enstrümanları ile sağlanmaktadır.

Patent

İnovasyon'un en önemli göstergelerinden biri patent sayılarınız. Çok basit ve pratik çözümlerden, komplike ileri teknolojilere yaptığınız her yeniliği patent tescili /faydalı model tescili ile koruduğunuz sürece gelir elde edebilirsiniz. Rakipleriniz bir adım önde olmak için PATENT TESCİLİ çok önemli bir ticari enstrümandır.

Patent Tescili

Patent Tescili; sanayideki teknik bir problemin çözümü olarak tanımlanan buluş için verilen inhisari (tekel) bir haktır. Patent tescili sizin çalışmanız sonucu ortaya çıkan buluş konusu ürünün tüm ticari hakkının size ait olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda patent tescil firmanız için ciddi bir ek gelir oluşturabilir.

Patent Araştırma ve Yorumu

Patent araştırması: patent başvuru yapacak firmanın, geliştirdiği veya geliştirmeyi planladığını ürünün buluş niteliği taşıyan yönleriyle daha önce bir patent çalışmasına konu olduğunu/olmadığının tespit edilmesidir. Patent Tescili başvurusunun yapılması araştırma (patent sorgulama) sonucuna bağlıdır.

Patent İzleme ve Patent portföy analiz

Patent İzleme: rakip firmanın patent portföyünde bulunan patentlerinin takibi, patent tarifnamesinin içeriğinin kapsam analizi ve firmanız için oluşturduğu risk haritasının rapor niteliğinde sunulması hizmetidir.

Patent Sistemini Entegrasyonu

Ar-ge departmanına sahip, teknolojiye yön vermeyi ilke edinen firmalara, patent odaklı ar-ge departmanın entegrasyonu ve patent stratejilerinin inovasyon odaklı geliştirilmesi konusunda yol haritasının çizilmesi.

Tasarım

Firmanızda  yeni endüstriyel tasarımlarınızın pazarda taklit etmek isteyen rakiplerinizin önüne endüstriyel tasarım tescili ile geçecebilirsiniz. Size ait tasarımlarınızı, tasarım tescili ile korumak firmanızın değerlerinin firmanızda kalması demektir.

Tasarım Tescili

Tasarım Tescili ; ürünlerin kendilerinin veya bir parçasının yenilik ve ayırt edici niteliğe sahip olmak şartıyla dış görünümlerinin koruma kapsamı altına alınmasıdır. Başvuru sahibi, tasarımı veya tasarımın uygulandığı ürünün tescilini 4 defa yenilemek suretiyle 25 yıla kadar üretme hakkına sahip olacaktır.

Tasarım Araştırma

Tasarım araştırma, Endüstriyel Tasarım başvuru yapacak firmanın, geliştirdiği veya geliştirmeyi planladığı ürünü ayırt edici yönleri ile tasarım çalışmasına konu olduğunu/olmadığını tespit etmesi, firmaya hem zaman hemde strateji kazandıracaktır.

Tasarım Yurtdışı

Topluluk Tasarımı (Community Design) müracaatı yoluyla Avrupa Birliğine (AB) üye olan ülkelerde tek bir başvuru ile tasarım tescil imkanı sağlanmaktadır.

Hukuk

Sınai mülkiyet hakları (Marka-Patent-Tasarım tescilleri) konusunda ortaya çıkan ihtilafların çözümü ve davalarda müvekkillerine hizmet ve danışmanlık sağlamaktadır.

Hizmet verdiğimiz konular arasında sınai mülkiyet, , telif hakkı, ticari ünvan, haksız rekabet, gümrükte el koyma işlemleri, alan adları, ve bahsedilen konularda uluslararası sözleşmelerin hazırlanması / danışmanlık verilmesi hizmetlerini içermektedir.

Fikri mülkiyet; MarkaPatentEndüstriyel tasarımCoğrafi işaretlerBitki çeşitleriEntegre devre topoğrafyalarıAlan adlarıVeritabanıVeri koruması haklarınızı koruyalım.

Makaleler

Sınai Mülkiyetin Değeri

Peki Sınai Mülkiyetin bir ederi, maddi bir karşılığı yani değeri yokmudur? ‘’ insanlık tarihinde ilk defa dünyanın en zengin insanının sahip olduğu tek şey bilgi (Smith Parr). ‘’ Evet bu cümle bile sınai mülkiyet günümüzde nasıl bir değeri olacağını izah etmektedir.

Tescilli Lezzet

Bir gıda firmasının saygı görmesi, değerinin artması, tüketicilerin ona güven duyması ürün kalitesinden müşteri ilişkilerine varıncaya kadar birçok alanı ilgilendiriyor. Bu titiz çalışmalarla kazandığınız itibar ise firmanızın görünmeyen değerlerinden belki de en büyüğünü oluşturuyor.

Marka Ayaktan Başlar

Temel giyim eşyalarından biri olan çorap, yalnızca bir örtünme aracı olmayıp, insan sağlığı açısından da son derece önemli bir giysidir. Bununla birlikte insanın hayatı boyunca çok sayıda tükettiği ve kullandığı giyim eşyaları arasında ömrü en kısa olanı ise yine çoraptır.

Globalleşen bir Marka : Lojistik

En genel tanımıyla lojistik, mal ve hizmet tedarikine yönelik planlama, organizasyon, nakliye ve yönetim faaliyetlerinin bütünüdür. İş akışı karmaşıklaşan bir firmada tedarikçiye outsource etmek için tüm gereksinimler bu tanımla yapılmaktadır.

Aydınlatma Sektöründe sınai mülkiyet haklarına genel bir bakış

Aydınlatma sektörü dünya çapından çok patent başvurusu yapılan ilk 5 alandan biri. Avrupa patent ofisinin ;dünyadaki tüm patent başvurularını ayrıntıları ile barındıran patent database’nde yapılan araştırma bu iddiayı doğrulayacak niteliktedir.