marka tescil belgesi

Tasarım Yurtdışı

BİREYSEL MÜRACAATLAR

Tasarım tescilinin özellikle bir yada birkaç ülke ile sınırlı olması arzu edildiğinde bireysel olarak tasarım müracaatı yapmak maliyet avantajı bakımından tercih edilebilir bir çözüm olabilmektedir. 
Bireysel tasarım müracaatı temel olarak, ilgili ülkedeki vekil ile işbirliği yapılarak tasarımın tescil edilerek korumanın sağlanması esasına dayanmaktadır.

LAHEY ANLAŞMASI   

endüstriyel tasarımların uluslar arası tescili Lahey anlaşması çerçevesinde sağlanabilmektedir.Lahey anlaşmasının genel itibari ile özellikleri aşağıdaki gibidir.
Lahey Anlaşmasına üye ülkelerin hepsine veya seçilen ülkelere tek bir başvuru ile tescil hakkı kazanımı sağlanabilmektedir. Seçilen ülkelerden herhangi birinden Tescil başvurusu için verilen olumlu veya olumsuz karar ilgili  ülkeyi bağlamaktadır.Olumsuz karar durumunda itiraz/savunma yapılabilmektedir.
Türkiye’den yapılan tasarım müracaatlarında Lahey Anlaşmasına göre koruma talep edilebilecek ülkeler aşağıda verilmiştir.

Botswana

Macaristan

Estonya

Makedonya

Fransa

Moldova Cumhuriyeti

Gürcistan

Mısır

Hırvatistan

Namibya

İspanya

Romanya

İsviçre    

Singapur

İzlanda

Slovenya

Kırgızistan

Ukrayna

Letonya

Türkiye

Lihtenştayn

 

TOPLULUK TASARIMI

Topluluk Tasarımı (Community Design) müracaatı yoluyla Avrupa Birliğine (AB) üye olan ülkelerde tek bir başvuru ile tasarım tescil imkanı sağlanmaktadır. Topluluk Tasarım tescilinin genel özellikleri şu şekildedir:

Topluluk Tasarımı tescil edildiğinde, Topluluk Tasarım sistemine üye tüm ülkelerde koruma sağlamaktadır. Fakat bir Topluluk Tasarım başvurusu, Topluluk Tasarım sistemine üye herhangi bir ülkede red edilirse diğer tüm üye ülkelerdede red edilmektedir. 

Eğer Topluluk Tasarım başvurusu red edilirse, karara itiraz edilmesi durumunda verilen  red kararından geri dönülmesi sağlanabilmektedir. 

Topluluk Tasarımına ilişkin tescil maliyetleri; Topluluk Tasarımı işlemlerini yürüten resmi kurumun ücretleri ve vekil (yurtiçi-yurtdışı) danışmanlık ücreti olarak şekillenmektedir. 

Topluluk Markası, AB’ye üye olan aşağıdaki ülkelerde geçerlidir:

Almanya

İtalya

Avusturya

Kıbrıs Rum Kesimi

Belçika

Letonya

Bulgaristan

Litvanya

Çek cumhuriyet,

Lüksemburg

Danimarka

Macaristan

Estonya

Malta

Fransa

Portekiz

Finlandiya

Polanya

Hollanda

Romanya

İngiltere

Slovekya

İrlanda

Slovenya

İspanya

Yunanistan

İsveç

 

|