marka tescil belgesi

Tescilli Lezzet

İtibar kelimesini Türk Dil Kurumu; Saygı görme, değerli, güvenilir olma durumu, saygınlık, prestij olarak tanımlıyor.

 

Bir gıda firmasının saygı görmesi, değerinin artması, tüketicilerin ona güven duyması ürün kalitesinden müşteri ilişkilerine varıncaya kadar birçok alanı ilgilendiriyor. Bu titiz çalışmalarla kazandığınız itibar ise firmanızın görünmeyen değerlerinden belki de en büyüğünü oluşturuyor.

 

Ürünlerinizin her biri farklı hedef kitleler tarafından tercih edilebiliyor. Bunu sağlayan ise her bir ürüne verdiğiniz farklı kimliklerden kaynaklanıyor. Bazılarının satış fiyatı ucuz, bazılarının ise ambalajı, etiketi bir sanat eseri. Sizin gözünüzde her bir ürününüz birer çocuğunuz gibi. Ürünlerinizin müşteri nezdindeki karşılığı ise hafızalarında çocuklarınıza koyduğunuz isimlerle eşdeğer hale geliyor.

 

Yakın ve uzak gelecekte müşterinin ürünü alma hızı çok artacaktır tüketim toplumu olmanın ivmesine paralel olarak. Hızlı karar vermenin ilk adımı ise ürüne duyulan güvendir. Güven ise ürünün altına atılan üretici imzasının tüketicide kabul görmesi ile mümkündür. Bu kabul imzanın fark yaratmış, bilenen, tercih edilen bir marka olması ile mümkündür.

 

Marka tescili hem en kıymetli değerinizin; firmanızın ve ürünlerinizin itibarını hem de birbirinden kıymetli isimlerini, kimliklerini tıpkı nüfus cüzdanı gibi koruma altına almanızı, etkin ve caydırıcı haklarla birlikte sağlıyor. Aynı kulvarda koştuğunuz rakiplerinizin itibarınızı, ürünlerinin adının bilinirliğini bilerek veya bilmeyerek kendi ürün isimlerine benzetmesi halinde kendinizi korumak için elinizdeki en büyük güç tescil belgelerinizdir.

 

(r) işareti "registered" yani tescilli kelimesinin ilk harfi ile markanızın korunduğunu göstermektedir. Bu işareti yanıltıcı olarak kullanmak hapis cezasıyla sonuçlanan ağır bir suç teşkil eder. İşte bu yüzden isimlerinin yanında (r) olan gıda firmaları çok iyi bilirler ki ne firma veya ürün isimleri ne de isimlerine benzer diğer isimlerle tüketicilerin kandırılması halinde bu suç cezasız kalmaz. Önce savcılık ve mali polis ardından Türkiye'de sadece bu suçlarla ilgilenen 8 fikri mülkiyet ihtisas mahkemesi isminizin, logonuzun ve ambalajınızın taklidi halinde suçluları derhal cezalandırır.

 

Ürünlerinize güveniyorsanız, benzer isimlerle taklit edilmelerinden, itibarınızın istismar edilmesinden endişeliyseniz hemen marka tescili yaptırın. Üstelik bu sürecin bir yılı bulabildiğini düşünerek doğmamış çocuklarınızın, proje halindeki ürün fikirlerinizin isimlerini şimdiden düşünerek tescil ettirin.

 

Bu işleme başlamadan önce tecrübeli ve profesyonel bir kılavuzun, marka vekilinizin desteğini almak süreç boyunca tecrübesi ile size yol göstermesi işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır. Tescilli lezzetlerin üreticilerinin itibarını en etkin şekilde marka tescili korumaktadır.

 

Lider Fikri Mülkiyet itibarınızı hakkınızın tesisini gerçekleştirerek korunmasını sağlamaktadır. Sizinle birlikte sizin adınıza düşünerek en doğru seçimlerinizi yapmanızda ve katma değer getiren yeniliklerinizi, buluşlarınızın, markalarınızın ve tasarımlarınızın koruma altına alınmasında size hizmet vermek bizim işimizin kısaca tarifidir.

 

Şahin SAMUR

Marka&Patent Vekili

info@liderpatent.com.tr

|